Noclegi

Pensjonat Inntalerhof

Tösens- Tyrol

Ocena:

Pensjonat Dorfplatzl

St.Leonhard

Ocena:
więcej

Serfaus Fiss Ladis SFL

Wyciągi: Trasy zjazdowe: 0
Miejscowości: Serfauss, Fiss, Ladis

Opis stacji

SFL to resort zimowy z najwyższej półki. Płaskowyż z trzema tyrolskimi miasteczkami - Serfaus, Fiss i Ladis - leży przy granicy ze Szwajcarią i z Włochami, i powyżej granicy mgieł - między 1200 a 2400 m n.p.m. Region bardzo rozległy. Można startować z każdej z tych miejscowości. W czasie dwutygodniowego pobytu można codziennie jeździć po innych trasach, ale i tak nie pokonamy wszystkich.  Emocjonujący jest zjazd Diretissimą, jedną z najbardziej stromych tras w Austrii o spadku osiągającym 70 %. Trasy o różnym stopniu trudności (najwięcej czerwonych), także dla snowboardzistów, snowparki, szerokie stoki dla miłośników carvingu - Tyrol's Ski Dimension daje nieograniczone możliwości. Szybkie trasy z pomiarem prędkości, stoki z muldami, stałe tory wyścigowe, tory saneczkowe (10 km), narciarstwo alpejskie, biegowe, łyżwiarstwo, wycieczki narciarskie, freestyle na nartach i snowboardzie, curling, zjazdy na pontonach, przejażdżki saniami w śnieżnej scenerii, narciarstwo telemarkowe, carving. Serfaus-Fiss-Ladis jest prawdziwym rajem dla rodzin a także świetnym regionem dla średniozaawansowanych. Bajecznie wyposażony dziecięcy park robi furorę wśród maluchów. Ośrodek otrzymuje rokrocznie prestiżową nagrodę dla najlepszego rodzinnego ośrodka narciarskiego w Alpach. Serfaus – Fiss – Ladis to niesamowity raj dla dzieci, ale także frajda dla doświadczonych narciarzy. Za cel stawiają sobie oni szczyt Lazid. Spodoba im się z pewnością środkowa trasa Tschein długa na 2,2 km. Emocji dostarczy góra Pezid z czarnymi trasami Pezid-Abfahrt i Pezid-Vertical, dla odważnych również kanapa na Obere Scheidbahn (2420 m) – gdyż z tej góry nie ma łatwego zjazdu. Region upodobali sobie Holendrzy, najczęściej słychać ich język na stoku. Gwarantowany opad śniegu: od grudnia do późnego kwietnia.

 

Serfaus

Serfaus jest stylowym ośrodkiem, który oprócz świetnie przygotowanych stoków posiada  linię podziemnej kolejki przewożącej gości pod same stoki i z powrotem. W Serfaus obowiązuje zakaz ruchu pojazdów. Przy wjeździe do miasteczka jest szlaban i policjant, który po sprawdzeniu naszej rezerwacji udziela informacji, że możemy dojechać autem do hotelu, a transport do wyciągów odbywa się wyłącznie metrem. Serfaus oferuje oprócz średniej trudności tras, także tereny (wraz wyciągami) poza trasami tzw. „off-piste”. Wysoki poziom usług hotelowych, gastronomicznych i rozrywki. Liczne hotele o standardzie 4 i 5 gwiazdek, obiekty specjalizujące się w welness. Wiele bardzo dobrych restauracji, bary, dyskoteki.. Cotygodniowa impreza Adventure Night, połączenie muzyki, laserów, gastronomii i nocnej jazdy na nartach. Niedaleko Serfaus znajduje się dziecięca wioska Kinderschneealm. Opiekują się nią dwie "gadające" maskotki - Murmli i Berta. W dziecięcym parku Murmlipark są wydzielone tereny do jazdy tylko dla dzieci, na stoku na Komperdell rozciąga się „Śnieżna łąka”,  dzieci mają swoją własną kolejkę linową „Murmli-Seilbahn“, restauracje wyłącznie dla dzieci, wioska igloo, las dinozaurów (niem. Dinowald) , zoo. Jest to najlepiej zorganizowana zimowa kraina dla dzieci w całych Alpach. Kompleks Family Park Serfaus z torami do tubingu, torem przeszkód dla skuterów śnieżnych. Atrakcyjnym miejscem jest również rodzinny funpark o nazwie „Flight & Cross Park“ w strefie Plansegg. Jest też rodzinne centrum o nazwie „Take-Off“ dla miłośników nowych zimowych dyscyplin, z wypożyczalni i instruktażem.

 

Fiss

Fiss to prawdziwa  rustykalna górska wioska, spokojna i kameralna zaciszna prowincja. Nie dla miłośników nocnej zabawy gdyż po 22 godz. miejscowość zasypia. W Fissjest  funpark dla snowboardzistów: arena do ewolucji i ćwiczeń, BoarderX, tor falisty, raile i pełne nagłośnienie. Z myślą o najmłodszych gościach, powstał w Fiss klub dla dzieci „Bertas Kinderland“: przedszkole i szkółka narciarska, miejsca do zabawy i kąciki atrakcji, tor do tubingu. Natomiast w restauracji „Sonnenburg rodzice mogą oglądać bezpośrednią transmisję z terenu narciarskiego i śledzić dziecięce postępy transmitowane przez specjalną telewizję Bertas Ski-TV . Dostęp do terenów narciarskich Ski Dimension jest równie dobry, jak w sąsiedniej miejscowości Serfaus. Kolejki „Schönjochbahn“ i „Möseralmbahn“ to dwa bezpośrednie połączenia startujące z miejscowości, trzecia możliwość to wjazd kolejką „Waldbahn“ z 8-osobowymi gondolkami, znajdującą się między Fiss i Serfaus.

 

Ladis

Ladis leży najniżej (1200 m n.p.m.) z miejscowości SFL.  Wioska do dziś zachowała tradycyjny wygląd i charakter. Ladis było kurortem już w XVII w. Wciąż można znaleźć ślady architektury retoromańskiej (np. liczne domy ozdobione freskami). Przybywali tu na wypoczynek bawarscy arystokraci, by korzystać z kąpieli w gorących źródłach. Nad miasteczkiem góruje XIII-wieczny zamek Laudegg, wieczorem gdy jest podświetlony wygląda jak z bajki. U jego podnóży znajduje się jezioro po którym można jeździć na łyżwach. W Ladis mało kto z gospodarzy kwater prywatnych mówi po angielsku ale jest tu także kilka hoteli i pensjonatów. Jednakże odnośnie sportów zimowych miejscowość nie zostaje w tyle. Kolejka „Sonnenbahn“ łączy Ladis z „węzłem“ Fiss, skąd kolejki Schönjochbahn i Möseralmbahn kursują do całej północno-wschodniej części Tirols Ski-Dimension. W każdy czwartek odbywa się tu show „Magic Ladis“ z udziałem osobistości z czasów dawnych i współczesnych.